На 27.11.2007 - вторник, от 9.30 в резиденция БОЯНА в София се проведе семинар на тема ”Високотехнологични решения при използването на дистанционни изследвания за целите на управление на риска”.
Семинарът се организира в рамките на българо-френския пилотен проект BulgaRisk - "Integration of Satellite Imageries in the Operational Procedures of Risk Management in Republic of Bulgaria". Проектът е иницииран от ДАИТС и АУРЕ от българска страна и фирмата SPOT Image от френска страна. В основната си част е финансиран от правителството на Република Франция.
Представяме на Вашето внимание презентацията на Флоранс Байарин относно проекта БУЛГАРИСК. |
Скоро след семинара списание Computerworld публикува статия за проекта, която може да бъде прочетена и в Интернет.
На 23 октомври 2007 (вторник) от 9.00 часа в хотел "Света София" (ул."Пиротска" 18) ще се проведе семинар с практическа насоченост "Земеделието днес и утре". Ще бъде представено най-новото в областта на съвременната земеделска практика, използвайки адаптирани аерокосмически и ГИС технологии, а така също и Web услуги. Регистрацията ще се състои от 9.00 до 9.30 ч. пред зала София, в същия хотел, по време на която на участниците ще се раздадат допълнителни материали.
Информационното събитие включва последни новини в областта на практиката и приложението на актуалните технологии в земеделието и ще продължи в рамките на целия ден. Представители на фирма GEOSYS - Франция и нейният партньор в България, Центърът за Приложение на Спътникови Изображения - РЕСАК, ще запознаят участниците с най-новите технологични продукти и решения за оптимизация дейността си, а така също ще дадат отговори на въпроси, свързани с Общата земеделска политика на Европейския съюз.
Национална служба "Пожарна безопасност и защита на населението" (НСПБЗН) към МВР, съвместно с българското председателство на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа (ПСЮИЕ), организира два семинара с практическа насоченост на тема пожарна безопасност на водния транспорт и нефтопристанищата.
Първият семинар се проведе в гр. Русе от 24 до 26 септември 2007 и представлява пълномащабно учение с международно участие “FIRE 2007”. Темата на учението бе “Ограничаване и ликвидиране последствията от авария с последвал пожар в обект на критичната инфраструктура на територията на област Русе” - при разтоварване на речен танкер в р. Дунав възниква авария, в следствие на която е предизвикан пожар с последвал взрив.
Вторият семинар се проведе в гр. Варна на 26 и 27 септември 2007 с организирана научнопрактическа конференция с международно участие по повод 30 години от ликвидирането на пожара в танкер "ЕРМА". Семинарът бе разделен на сесии на тема "Организация и управление на пожарната безопасност във водния транспорт" и "Аспекти на сигурността във водния транспорт".
Като наблюдатели на учението и участници в семинарите бяха поканени експерти от РЕСАК и френските фирми SPOT Image и SERTIT. Тъй като в проекта BULGARISK един от основните партньори се явява Националната служба по пожарна безопасност и защита на населението беше от особена важност да се види и анализира на място връзката между отделните звена и структури, които участват при възникнало бедствие. Бяха посетени Информационния и Ситуационния център в Русе, които в реално време оповестяваха фазите на бедствието. Цялото учение беше проследено от борда на кораб.
След приключване на учението зам.-министърът на Вътрешните работи г-н Мустафа връчи на представителя на фирмата SERTIT плакет на МВР. Такъв беше получен и от всички чуждестранни наблюдатели от Румъния, Молдова, Сърбия Хърватска, Босна.
Приключи работата на РЕСАК по договор с DG JRC – EC относно втората фаза на задълбочено изследване върху точността на орторектификация на изображения от FORMOSAT-2.
Целта на проучването бе да се финализира анализа на потенциала на FOMOSAT-2 като резервен сензор в акциите по контрол на земеделските субсидии с дистанционни изследвания (CwRS), които се провеждат ежегодно в страните членки на ЕС. В основата си, изследването се състоя в последователно орторектифициране на едно и също изображение с опорни точки (GCPs), чийто брой бе увеличаван постепенно и в точно определен ред. Изпитанието се проведе върху два различни географски региона – един в Созопол, България и един в Мозан, Франция. В допълнение, за всяка зона на изследване, бе оценено въздействието на ъгъла на заснемане върху геометричната точност на орторектифицираните изображения.
Резултатите ще се докладват на годишната конференция по контрол на агросубсидиите с помощта на дистанционни изследвания (CwRS), която ще се проведе в Мадрид, ноември 2007, организирана от DG JRC за страните членки на ЕС.
В началото на месец август екипът на РЕСАК взе участие в международен експеримент за дистанционно измерване на състоянието на почвена и подпочвена влага и степента на просмукването и с прилагането на най-съвременни технологични решения. В резултат на облитането със самолет AeroCommander 500, на борда на който са монтирани 4 сензора за измерване във видимия, инфрачервения и сантиметров диапазони на електромагнитния спектър се получават тематични карта, а така също и триизмерно изображение на част от поречията на р.Янтра и р.Русенски Лом.
Уникалната апаратура и технология за измерване е разработена в Русия, а Европейската Космическа Агенция е съдействала за оборудване и екипиране на самолета.
При експеримента се прилагат уменията и опита на екипи от България, Русия, Холандия, САЩ и Украйна, които са започнали своята съвместна научна дейност преди години.
Експериментите се проведоха по инициатива и задание на Държавна Агенция за Информационни Технологии и Съобщения с активното съдействие на община Русе и други държавни и частни институции. Резултатите са адаптирани за лесно и удобно ползване от специалисти и експерти, взимащи управленски решения.
В началото на юли 2007 в Държавна агенция за информационни технологии и съобщения (ДАИТС) се проведе първият семинар по проект BULGARISK с участието на експерти от РЕСАК. Това е българо-френски пилотен проект на тема “Интегриране на спътникови изображения в оперативните процедури на управлението на риска в България” финансиран от правителството на Р. Франция.
РЕСАК е българският партньор по проекта, като се работи съвместно с Агенцията за устойчиво развитие и евроинтеграция (АУРЕ), МВР, Националната служба за пожарна безопасност и защита на населението (НСПБЗН), Националния институт по метеорология и хидрология(НИМХ), Държавна агенция по горите (ДАГ) и др.
Проектът ще се изпълнява в рамките на 1 година, като бенефициент е Държавната агенция по информационни технологии и съобщения.
От френска страна партньори са SPOT Image – ръководител на проекта, - INFOTERRA, SERTIT и Boost Technologies.
Рисковете от наводнения, горски пожари и замърсяване на акваторията на Черно море с нефтопродукти и адаптираните към тях космически и ГИС технологии за целите на оперативното управление ще бъдат основните теми при работата по проекта.
InterGeo East е търговско изложение и конференция в областта на управлението на земите, геоинформацията, строителството и околната среда. Тази година, в периода 1-2 Март 2007, за домакин на конференцията е избрана България. Посетете щанда на РЕСАК (Зала 1 | 1.235) по време на този важен форум за продукти и обмен на знания в отрасъла на геоинформацията. InterGeo-East ще се проведе в център Интер Експо - София (бул."Цариградско шосе" 147).