Проектът за създаване на цифрова ортофото карта за част от територията на България, на базата на сателитни снимки с много висока разделителна способност успешно приключи. Проектът бе финансиран от Министерство на земеделието и горите. След отварянето на международен търг, проектът бе възложен и изпълнен от консорциум с Агенцията за устойчиво развитие и евроинтеграция - ЕКОРЕГИОНИ като водеща организация с неговия специализиран Център за приложение на спътникови изображения - РЕСАК. Партньори по проекта са водещи европейски представители на компании разпространяващи спътникови изображения - EUSI, EURIMAGE и SPOTIMAGE. Българската геодезическа фирма Диан Златев-98 също бе участник в консорциума.
Проектът е от изключителна важност за членството на България в Европейския съюз във връзка с Общата земеделска политика (Common Agricultural Policy - CAP) и бе изпълнен съобразно с всички спецификации и препоръки на Съвместния изследователски център (DG JRC).
Цифровата ортофото карта от сателитни изображения с много висока пространствена разделителна способност (0.7 – 1 m) се състои от QuickBird и Ikonos покриващи 33,364 кв.км. от територията на южна България. Спътниковите изображения са от архиви за периода 2003-2005. Цифровия модел на терена (DEM) използван за орторектификацията е продуктът Reference 3D на SPOTIMAGE. Такъв висококачествен цифров модел на терена се използва за първи път за целите на Система за идентификация на земеделски парцели (СИЗП - LPIS) за мащабите на една държава.
Проектът, включващ главно процеса на орторектификация на сателитни изображения, е уникален с кратките срокове за неговото изпълнение - 3 месеца и 1/2, - и с прилагането на нова методология, специално разработена за тази задача. Първите необработени изображения бяха доставени на 10-ти април, а крайните орторектифицирани продукти бяха готови на 25-ти юли.
С реализацията на проекта България се присъедини към страните с доказан високотехнически и научноприложен капацитет в обработката и използването на сателитни изображения за целите на земеделието, околната среда, следенето на природни бедствия и аварийни ситуации както и за сигурността.
Обработените в рамките на проекта сателитни изображения са основа за създаването на СИЗП, която е директно свързана с отпускането на аграрни субсидии от ЕС. Оцифряването на физическите блокове земеделска земя и създаването на СИЗП е извършено от специализирана група работеща в Изпълнителната агенция по почвените ресурси (ИАПР) към МЗГ.
С осъществяването на проекта РЕСАК и неговите партньори успешно завършиха цикълът от проекти свързани с всички аспекти на внедряването на сателитната информация в ОЗП като.
Контрол на аграрните субсидии с дистанционни изследвания (Района на Община Исперих 2004-2005)
Развитие на Системата за идентифициране на земеделските парцели - LPIS (Района на община Исперих 2004-2005), Община Асеновград 2005)
Създаване на ортофото карта за целите на СИЗП (Южна България 2006).